< Tagasi

Juss Heinsalu isikunäitus "Pinnavaade / Surface View"

05.06.2020
05.06-28.06.2020
Tartu Kunstimaja, Tartu

Reedel, 5. juunil kell 17.00 avatakse Tartu Kunstimaja monumentaalgaleriis Juss Heinsalu näitus „Pinnavaade”.
Näitus koondab installatiivses vormis teoseid, mis tõstavad esile kunstniku huvi savi erinevate kasutusviiside vastu. Nähtavale tulevad mustrid, topograafilised maastikud ja fraktaalsed suhted. Heinsalu käsitleb savi-mustreid kui mineraalaines peituvat keelt, olemust, mälu. Teadmisi konkreetsest kohast – sealse maastiku vormumisest või keskkonnamõjudest. Eri suurenduste vahel liikumine muudab ajalist taju ning kujutlust mikro-makro skaala kogemisest. Monumentaalgaleriis on üleval nii saviga trükitud graafikat, keraamilisi elemente kui videoformaadis savi-osakeste suurendusi.

Kunstnik lisab: „Viimastel aastatel olen võtnud oma loomeprotsesside aluseks idee savist kui elu kandjast, põhinedes nii mütoloogilistel tuletistel ja rahvatarkusel, teaduslikel hüpoteesidel kui ka iseenda stuudiopraktikal. Vaadeldes savi kõikvõimalike eri nurkade alt ning olekuis, proovin mõista olemise võimalikkust mineraalses mateerias. Nii mitmeski mõttes ei rahulda mind teadmised, mille puhul keskendume juba olnule, vaid pakub põnevust see, mis võiks olla, mida uut on võimalik teada. Siinkohal tuleb mängu spekulatsioon ja fiktsioon. Meie ümber eksisteerib mitmeid maailmu korraga, millest üks taandub räniühendite potentsiaalile.”

Juss Heinsalu (snd 1991) on õppinud Eesti Kunstiakadeemias keraamikat ning omandanud vabade kunstide magistri NSCAD Ülikoolis Kanadas. Igapäevaselt tegeleb Heinsalu materjalipõhise loome- ja uurimistööga ning on üks Kohila Sümpoosioni korraldajatest. Eelnevalt on ta osalenud aktiivselt erialastes projektides ja näitustel mitmel pool Euroopas ning Põhja-Ameerikas. Tegemist on tema esimese isikunäitusega Tartus.
Kunstniku poolsed tänud näituse teostusel: Eesti Kunstnike Liit, Eesti Kultuurkapital, Kohila Koolituskeskus, Kulla Laas, Urmas Lüüs, Tartu Kunstimaja ja Tanel Asmer, Puidutohter OÜ, NSCAD Ülikooli graafika osakond, Eesti Kunstiakadeemia klaasikunsti osakond ning prototüüpimise labor, kunstniku pere ja lähedased.

Näitus on avatud 28. juunini.