< Tagasi

Laura Põld & Piret Karro "Ajan nahka / Shedding Skin"

27.08.2020
27.08-10.10.2020
Vaal Galerii,Tallinn

27. augustil kell 19 avaneb Tallinnas Vaal galeriis Laura Põllu ja Piret Karro näitus „Ajan nahka”. Näitus sündis kahe autori ühise loominguna ning toob galeriiruumi Laura Põllu kohaspetsiifilise installatsiooni, joonistused ja keraamika, Piret Karro luule- ja proosatekstid ning fotod märkmikeseeria formaadis.

„Ajan nahka” viitab muutumisele, karastumisele ja eneseloomise vajadusele. Taustsüsteemi Põllu ja Karro omavahelisele dialoogile andsid selle aasta sündmuste käigus kehtestatud liikumispiirangud, eriti nendega seoses teravalt välja joonistunud praktilised küsimused elupaikade ja kooselu-konstellatsioonide ning ka kultuuriinimeste ellujäämisstrateegiate kohta.

Piret Karro tekstid on otsekohesed ja annavad edasi Ida-Euroopa realismi. Ta kirjutab rõhukas-reljeefses vabavärsis intiimsusest ja vägivallast ning keha ja ruumi suhetest, sh trajektooril Tallinn – Berliin – Budapest.
Laura Põld kõneleb metall-ehitiste, põletamata saviplaatide, pliiatsijoonistuste ja keraamiliste maalide kaudu ettevaatlikult millestki, mida võib seostada rituaalsete ruumiloomepraktikatega ja sunniga mingil moel süstematiseerida ümbritsevat kaost, jälgides lihtsaid objekte enda ümber.

Autorid kutsuvad ruumis aega veetma, Piret Karro märkmikke sirvima ja Laura Põllu installatsiooni sisenema.
Piret Karro on luuletaja, semiootik ja ajakirjanik, kes on oma tekstides liikunud soo- ja seksuaalsuse teemadelt prekaarsete elutingimuste mõtestamiseni. Ta on õppinud Tartu Ülikoolis semiootikat ning Budapestis Kesk-Euroopa Ülikoolis soouuringuid. 2015–2018 töötas Müürilehes kultuuri- ja keskkonnatoimetajana. Avaldanud kriitikat, luulet ja proosatekste erinevates kultuuriväljaannetes nii Eestis kui välismaal.
Laura Põld on kunstnik, kelle viimase aja looming tegeleb looduse ja keskkonnaga. Tema meelismeediumiks ja ka uurimisaineseks on savi ja pinnas ning materjali loomuomane käitumine. Põld on õppinud Eesti Kunstiakadeemias keraamikat, Tartu Ülikoolis maali ja Linzi Kunsti- ja Disainiülikoolis plastilisi kontseptsioone ja keraamikat.
Näituse graafiline disain: Helmi Arrak
Erilised tänud: Mihkel Lember, Tõnu Narro, Keidi Jaakson, Triin Türnpuu, Ingrid Allik, Lukas Eggerth, Kirsika Kolga, Helmi Arrak, Eesti Kunstiakadeemia keraamika osakond, Linzi Kunsti- ja Disainiülikooli plastiliste kontseptsioonide ja keraamika osakond, Tiina Määrmann ja Vaal galerii, Eesti Kultuurkapital.

Näitus kuulub Tallinn Music Week'i Tallinna Neljapäeva programmi ning jääb avatuks 10. oktoobrini.