< Tagasi

Leo Rohlin isikunäitus "Valgust oodates"

26.11.2020

Alates reedest, 27. novembrist saab Hop galeriis vaadata Leo Rohlini isikunäitust „VALGUST OODATES“.

Avataval näitusel saab vaadata Leo Rohlini vastvalminud seinareljeefe, mis on edasiarendus kunstniku autoritehnikas valminud teostest. Teostekomplekti kesksed teemad on rahu, vaikus ja valgus. Tervikliku koosluse moodustavad detailitundlikud, mantralilkud kompositsioonid, kus kandvat rolli mängib harilik ristpeakruvi. Jõulised ja ühtaegu õrnad, ülimalt selged geomeetrilised motiivid on omas lihtsuse paradigmas ühtaegu mängulised, kaasaegsed ja ajatud. Kunstnik on hetke, aega ja valgust arvestades lähenenud oma tööle aupaklikult, toetudes oma lapsepõlvekogemusele.

Varases lapseeas elasin Karilatsis, Põlvamaal. Olid karmid sõjajärgsed aastad. Jõulunädalal toodi tagakambrisse kuusk, millele riputasime hõbetatud papist ehted – hulk tähti ja kuusirp ning okstele kinnitasime ka hõbetatud traadist küünlahoidjad koos valgete küünaldega. Minu õlgmadratsiga säng oli samas toas, vaatega nii kuusele kui aknale, kust läbi valge heegeldatud kardina paistis öösiti hõbedaselt helkiv päriskuu ja vilkusid tuhanded päristähed. Ning kui aknale lähenesin, siis nägin aknapiidani ulatuvaid ja kuuvalgel sätendavaid valgeid lumehangesid.

Kõik see kokku sulandus jõuluaja hõbevalgeks sädelevaks ja ootusärevaks müsteeriumiks, mis meenub mulle kauge mälestusena igal aastalõpul.

Ning nüüd, kolmveerand sajandit hiljem, püüan osakestki sellest sädelusest põimida ka käesoleva jõulueelse näituse arhetüüpsetesse kujunditesse. Ehk väljendab see tagasihoidlik ekspositsioon tinglikut ka ootust millegi helgema järele.

/ Leo Rohlin /

Leo Rohlin on tunnustatud Eesti keraamik ja keraamikapedagoog ning Eesti Kunstiakadeemia emeriitprofessor. Pedagoogi- ja loomingulise töö kõrvalt on ta välja andnud kaks mahukat raamatut: „Keraamika käsiraamat“ (2003) ja „Eesti keraamika ajast aega“ (2007). Ta on osalenud aastast 1965 rohkem kui üheksakümnel näitusel nii Eestis kui ka välismaal ning tema töid leidub Eesti Tarbekunsti- ja Disainimuuseumis, Eesti ajaloomuuseumis ja Porvoo linnamuuseumis Soomes ning erakogudes Rootsis, USA-s ja Eestis. Leo Rohlin on Eesti Kunstnike Liidu ja Keraamikute Liidu liige.

Näitust toetab Eesti Kultuurkapital.

Näitusi Hop galeriis toetavad Eesti Kultuuriministeerium, Eesti Kultuurkapital ja Liviko AS.