< Tagasi

Eesti ja Soome kunstnike ühisnäitus Pieksämäel, Soomes

29.07.2021
"Vardi muna ja muid jutte".

Kaheksat kunstnikku Eestist ja Soomest seovad pikaajalised sõprussuhted ja erialased huvid.
Koos on valmistatud keraamikat, tehtud näitusi, arutatud ilmaasju. Ühiste tegemiste keskmeks on aga puuküttega keraamikaahjud Kohilas, Võsul, Pikaveres Pärnumaal ja
Sylvi nimeline ahi Soomes Pieläveel. Ka selle näituse osana ja ettevalmistusena on plaanis ühine puuahju põletus Sylvi puuahjus, et täiendada näituse väljapanekut uute ahjusoojade teostega.Teha näitus Sylvi Kekkoneni, Soome Vabariigi prestendi Urho Kaleva Kekkoneni abikaasa sünnikodus Suur-Pappilas on mõttes mõlkunud juba päris pikka aega.

Iga kohtumise ja põletuse taga on oma lood. Puupõletus on nagu maailma loomine, iga põletus on erinev, igast põletusest sünnib läbi tulemöllu uus maailm.
Plaanitava näituse nimeks sai "Sotkanmuna ja muita tarinoita", eesti keelne tõlge kõlaks "Vardimuna ja muid jutte".

Soome-ugri vanemas mütoloogias on loomislugudes kesksel kohal veelinnumuna, millest maailm alguse sai. Soomes on selleks veelinnuks vart. Eesti uuemates loomislugudes aga veelinnu asemel ka sinilind või pääsuke. Ungarlaste mütoloogias on kesksel kohal ( al.9.-10.saj.) turul, võimas kulliline.

Näitusel osalevad Soome keraamikud Susanna Hotari, Jaana Pietikäinen, Susanna Tyrväinen (keraamika ja klaas), Jenny Linnove, Eesti keraamikud Kersti Laanmaa, Karin Kalman, Urmas Bereczki ja graafik Tiit Rammul.
Viimati põletasime ühiselt puuahju Pikaveres Pärnumaal 2019 augustis ning ühine näitus toimus Pärnu Uue Kunsti Muuseumis sama aasta septembris. 2017.aastal põletasime Sylvi ahju ja näitus toimus Pöljäs Soomes.